obstawianie meczów milenium

Capoeira. Taniec i walka

Capoeira. Taniec i walka

Nie ma drugiego tak pokazowego sportu walki, jak capoeira. Osoby trenujące tę dyscyplinę często biorą udział w imprezach, na których prezentują najbardziej efektowne ruchy. Całość przypomina taniec a widowisko odbywa się przy akompaniamencie djembe, które są nieodłączną częścią capoeira’y. Obserwując wojowników trenujących brazylijskie sztuki walki, możesz zaobserwować przede wszystkim efektowne salta, widowiskowe kopniaki z obrotami, czy figury obejmujące stawanie na rękach.

Aż trudno sobie wyobrazić, jak ten pokazowy taniec może być niebezpieczny podczas starcia. Wojownicy capoeira są jednak bardzo niebezpieczni, gdy osiągną wysoki poziom wtajemniczenia. Są w stanie zaskoczyć przeciwnika na każdym kroku. Walcząc z bokserem, mniej więcej możesz się spodziewać, w jaki sposób będzie chciał Cię uderzyć lub jak się obroni.

Podczas walki z osobą trenującą capoeira’ę, prawdopodobnie dasz się bardzo łatwo zaskoczyć. Nigdy nie wiesz, z której strony przyjdzie kopniak albo uderzenie. Wirujące ciała wojowników są całkowicie nieprzewidywalne dla amatora sztuk walki. Taki kształt tej formy walki nie wziął się znikąd.

Otóż pierwszymi adeptami capoeira’y byli niewolnicy brazylijscy, którzy próbowali znaleźć sposób, by uciec od oprawcy. Oczywiście żaden rozsądny właściciel niewolników nie pozwoliłby na treningi sztuk walki. Dlatego uciśnieni Brazylijczycy trenowali walkę, stwarzając pozory tańca. Tak powstała śmiertelnie niebezpieczna metoda walki, która jest kultywowana do dziś.