obstawianie meczów milenium

Czym jest judo?

Czym jest judo?

Podobnie jak inne japońskie sztuki walki, tak i judo jest czymś znacznie więcej niż tylko zestawem ruchów. Bardzo istotna jest tutaj filozofia, z której wszystkie te ruchy się wywodzą. Judo zakłada, że nie chcemy za wszelką cenę skrzywdzić przeciwnika. Nie musimy też być nastawieni ofensywnie. Mamy się nauczyć wykorzystywać siłę drugiej strony do tego, by wykorzystać ją przeciwko oponentowi. Na przykład, gdy przeciwnik Cię popycha, wykonaj pociągnięcie.

Siła jego pchnięcia przeważy go i przy odrobinie doświadczenia łatwo powalisz na ziemię nawet osobę znacznie większą od siebie. Judo stawia też na minimalny wysiłek. Judoka powinien pamiętać o tym, by starać się być jak najskuteczniejszym, przy użyciu jak najmniejszej siły. Filozofia judo sięga jeszcze dalej i – jak to u Japończyków – nakazuje czynienie dobra wszystkim ludziom i regularne doskonalenie własnego ciała i umysłu. Judo znacznie się różni się od form walki takich, jak boks czy kick-boxing. W pewnym sensie zasady są odwrotne.

Na przykład w boksie nie można uwieszać się na przeciwniku czy ściągać go na ziemię. W judo takie chwyty są dozwolone. Zabrania się natomiast kopniaków i uderzeń pięściami. Nie można też wykonywać ciosów łokciami czy kolanami. Ponadto judoka nie może dotykać twarzy oponenta ani łapać go za nogi. W judo zakazane są też rozwiązania siłowe.

Podczas walki niedozwolone jest rzucanie przeciwnika na ziemię przy użyciu silnych ruchów – nie można się wieszać na przeciwniku. Za niedozwolone zagrania przyznawane są kary.