obstawianie meczów milenium

Kick-boxing, boks i tajski boks

Kick-boxing, boks i tajski boks

Każdy słyszał o kick-boxingu, ale niewiele osób wie, czym różni się od boksu tajskiego. W naszym kraju wśród sportów walki, największą popularność zdobył klasyczny boks. Stało się tak głównie za sprawą sukcesów polskich bokserów. Dawniej na ringu rządził Gołota, a do dziś możemy podziwiać Adamka czy Szpilkę.

Walki polskich bokserów są chętnie oglądane – przyciągają przed ekrany setki tysięcy widzów. Niewiele osób w naszym kraju ogląda inne zawody sportowe związane w walką. Dużą popularnością cieszą się jedynie galę MMA, które jednak nie są tak poważną imprezą jak renomowane gale boksu zawodowego. Nie oglądamy innych sportów walki, a warto przynajmniej wiedzieć, na czym one polegają.

Na przykład czym jest kick-boxing? Jak sama nazwa wskazuje, jest to połączenie boksu i kopnięć. Innymi słowy, mowa o formie walki, w której zawodnicy mogą używać wszystkich kończyn. Podobnie jak w klasycznym boksie, tak i w kick-boxingu obowiązuje szereg zasad, które regulują to, jak ciosy mogą być zadawane. Zależnie od odmiany, nie można na przykład wykonywać kopnięć na poziomie głowy – wówczas mówi się o walce low kick.

Z kolei full contact dopuszcza kopniaki na ciało powyżej pasa. Do kick-boxingu podobny jest boks tajski. Często te dwie dyscypliny są mylone. A na czym polega najważniejsza różnica? Otóż w boksie tajskim zawodnicy mogą używać również kolan i łokci.

W kick boxingu jest to zakazane. Tajski boks jest jednak nastawiony na zadanie bólu przeciwnikowi, a mocne, brutalne uderzenia są normą.