obstawianie meczów milenium

Pankration, czyli starogreckie MMA

Pankration, czyli starogreckie MMA

Być może słyszałeś o dyscyplinie zwanej pankration? Ta nazwa mogła do Ciebie dotrzeć z dwóch źródeł. Jednym są lekcje historii, a drugim współczesne programy na temat sztuk walki. Pankration to tradycyjny sport walki praktykowany w starożytnej Grecji. Podobnie, jak dzisiejsze MMA, dyscyplina  ta polegała na połączeniu kilku sportów w jedno widowisko.

Pankration łączył przede wszystkim boks i zapasy, a pierwsze zawody odbywały się prawdopodobnie już w VII wieku przed naszą erą. Gdy myślimy o starożytnych formach walki, może się wydawać, że były to niezwykle brutalne zmagania, które często kończyły się ciężkim kalectwem lub śmiercią. Grecki sport walki był jednak bardziej cywilizowany, a wiele zasad przypominało dzisiejsze reguły obowiązujące w MMA, tajskim boksie czy innych podobnych dyscyplinach. Przede wszystkim w Pankriatonie nie można było uderzać przeciwnika między nogi – jak widać, cios poniżej pasa był uważany za niesprawiedliwy już dwa i pół tysiąca lat temu.

Regulamin nie pozwalał także na gryzienie oraz celowe uszkadzanie oczu. A dlaczego warto pamiętać o tej dyscyplinie również dziś? Ponieważ od kilku lat powoli Pankriation wraca do łask po wiekach nieobecności. Sztuki walki tego rodzaju przypominają MMA, które jest dziś niezwykle popularne. Można śmiało powiedzieć, że mieszane sztuki walki to najchętniej wybierana dyscyplina przez młodych zawodników.

Może niedługo będzie nią Pankration, w którym sposób prowadzenia walki jest bardzo podobny?.