obstawianie meczów milenium

Sztuki walki i gry komputerowe

Sztuki walki i gry komputerowe

Sztuki walki są popularne wśród młodych ludzi z wielu powodów, ale wiele sławy zawdzięczają filmom i grom komputerowym. W ostatnich latach zwłaszcza te ostatnie mogły zachęcić do trenowania tajskiego boksu, capoeira’y czy MMA. Gry dotyczące walki to klasyka. Pierwsze tytuły pojawiały się jeszcze na długo zanim konsola czy PC stały się standardem w domach. W gry takie, jak Street Fighter czy Virtua Fighter można było pograć już na automatach, do których wrzucało się monetę.

Gry dotyczące walki nadal wychodzą na nowe konsole, a miłośnicy Playstation czy X-Boxa mogą grać w takie tytuły, jak Dead or Alive, Soul Calibur, Tekken czy Street Fightera w nowej odsłonie. Rozgrywka jest zawsze emocjonująca, zwłaszcza, gdy za przeciwnika masz realnego człowieka z drugim padem w dłoni, a nie wroga sterowanego przez komputer. Niektóre gry pozwalają cieszyć się rozgrywką jednocześnie czterem graczom, co sprawia, że jest to świetna rozrywka na imprezy. Czy jednak gry komputerowe mają coś wspólnego z realnymi sztukami walki? Częściowo tak. Postacie w grach są inspirowane prawdziwymi stylami walki.

Ich ruchy to skopiowane ruchy prawdziwych zawodników. Postać komputerowa wyprowadza takie same ciosy jak wojownik capoeira czy bokser. Z drugiej, trzeba przyznać, że w grze walka jest niezwykle uproszczona, a ciosy są często wyrwane z realnego kontekstu. Prawdziwa reakcja zawodnika na pewne uderzenia wyglądałaby inaczej, podobnie, jak kombinacje ciosów. Dlatego trudno byłoby uczyć się sztuk walki z gier komputerowych, choć czasem media donoszą o graczach, którzy poradzili sobie na ulicy, dzięki kopiowaniu ciosów z Tekkena czy Street Fightera.