obstawianie meczów milenium

Zapasy klasyczne i styl wolny

Zapasy klasyczne i styl wolny

Gdy ludzie zaczynają się bić, najczęściej jest to połączenie uderzeń pięściami, kopnięć i przepychania. Czasem udaje się sprowadzić przeciwnika na ziemię i przygnieść go. Zapasy sportowe odwołują się właśnie do tej „ściągającej” strony. Nie można tu używać uderzeń – cała walka opiera się na skutecznym przewracaniu przeciwnika.

Aby było to możliwe, trzeba odpowiednio podejść oponenta. W zapasach liczy się nie tylko siła fizyczna. Właściwie można powiedzieć, że nie ma ona aż tak dużego znaczenia, bo o wiele ważniejsza jest technika oraz umiejętność przechytrzenia przeciwnika. Zapasy nie należą do brutalnych form sportów walki.

Są więc z powodzeniem kultywowane np. podczas olimpiady. Zapasy nie pozwalają na zadawanie uderzeń, nie ma tutaj konieczności noszenia kasków czy rękawic. Zawodnicy ubrani są w kolorowe trykoty – jeden zawodnik dostaje strój niebieski, a drugi czerwony.

Każdy sport walki można podzielić na kilka stylów, które różnią się zasadami. Na przykład w kick-boxingu mówi się o walkach low kick czy full contact. Te pierwsze pozwalają na stosowanie kopnięć, ale nie można ich wykonywać na poziomie głowy. Odpadają więc próby znokautowania przeciwnika kopniakiem w twarz.

Full contact natomiast daje taką możliwość, co wpływa na całą strategię walki. W zapasach również istnieją style, które zmienią sposób prowadzenia konfrontacji. Wyróżnia się tutaj styl klasyczny oraz styl wolny. Ten pierwszy pozwala na wykonywanie chwytów jedynie powyżej pasa.

Z kolei styl wolny dopuszcza także łapanie za nogi.